Stevens Textile\'s 2010 financial statements are shown below. Balance Sheet as o
ID: 2384303 • Letter: S
Question
Stevens Textile's 2010 financial statements are shown below.
Balance Sheet as of December 31, 2010 (Thousands of Dollars)
Income Statement for December 31, 2010 (Thousands of Dollars)
Suppose 2011 sales are projected to increase by 15% over 2010 sales. Use the forecasted financial statement method to forecast a balance sheet and income statement for December 31, 2011. The interest rate on all debt is 9%, and cash earns no interest income. Assume that all additional debt is added at the end of the year, which means that you should base the forecasted interest expense on the balance of debt at the beginning of the year. Use the forecasted income statement to determine the addition to retained earnings. Assume that the company was operating at full capacity in 2010, that it cannot sell off any of its fixed assets, and that any required financing will be borrowed as notes payable. Also, assume that assets, spontaneous liabilities, and operating costs are expected to increase by the same percentage as sales. Determine the additional funds needed. Round your answer to the nearest dollar.
What is the resulting total forecasted amount of notes payable? Round your answer to the nearest dollar.
Notes payable $
Explanation / Answer
We have the following income statement:
Sales
36000x 1.15= 41,400
-Operating costs
32440 x1.15= - 37,306
EBIT
4094
3500 x9% +2100x9% -504
EBT
3590
3590 x40% -1436
Net Income
2154
2154 x45% -969.30
Addition to retained earnings
1184.70
As a result of increase in sales, current assets will increase by 15%.
New Current assets 16,560 x 1.15 = 19,044
Net Fixed assets = 12,600
Total assets 31,644
Now to calculate External Financing Needed (EFN), we need to calculate new current liabilities, and new retained earnings:
New retained earnings = current retained earnings + Addition to retained earnings
= 12860 +1184.70
=14,044.70
New Current Liabilities = 9300 x 1.15
= 10,695
External Financing needed = new total assets – new current liabilities – common stock – new retained earnings – existing debt
=31,644 – 10,695 -3500 -14,044.70 -3500
= -95.70
There is no external financing needed. The notes payable for the amount of 95.40 will be redeemed. Therefore, new balance of notes payable will be:
Notes payable = 2100 -95.70 =2004.30
Sales
36000x 1.15= 41,400
-Operating costs
32440 x1.15= - 37,306
EBIT
4094
- Interest
3500 x9% +2100x9% -504
EBT
3590
- Taxes (40%)
3590 x40% -1436
Net Income
2154
- Dividend 45%
2154 x45% -969.30
Addition to retained earnings
1184.70
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.