Cahin Corporation applies manufacturing overhead on the basis of machine-hours.
ID: 2384773 • Letter: C
Question
Cahin Corporation applies manufacturing overhead on the basis of machine-hours. At the beginning of the most recent year, the company based its predetermined overhead rate on total estimated overhead of $21,060. Actual manufacturing overhead for the year amounted to $13,000 and actual machine-hours were 1,380. The company's predetermined overhead rate for the year was $16.20 per machine-hour.The applied manufacturing overhead for the year was closest to:
a. $23,732 b. $21,060 c. $22,356 d. $13,800
Explanation / Answer
Answer: C. $22,356 Cachin Corporation apples manufacturing overhead on the basis of machine hours. Here the actual machine hours used for production = 1,380 Predetermined overhead rate for the year = 16.20 per hour So the manufacturing overheasd applied in the year = number of hours used x rate per hour = 1,380 x 16.20 The applied manufacturing overhead for the year = $22,356.Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.