Below is a table for the present value of $1 at Compound interest. Year Year 6%
ID: 2385232 • Letter: B
Question
Below is a table for the present value of $1 at Compound interest.
Year
Year 6% 10% 12%
1 . .943 .909 .893
2. .890 .826 .797
3. .840 .751 .712
4. .792 .683 .636
5. .747 .621 .567
Below is a table for the present value of an annuity of $1 at compound interest.
Year 6% 10% 12%
1 .943 .909 .893
2 1.833 1.736 1.690
3 2.673 2.487 2.402
4 3.465 3.170 3.037
5 4.212 3.791 3.605
Using the tables above, what would be the internal rate of return of an investment of $168,140 and would generate an annual cash inflow of $70,000 for the next 3 years?
a. 10%
b. 12%
c. cannot be determined from the data given.
d. 6%
Explanation / Answer
At IRR, NPV = 0 So we have -168,140 + PV of CFs of $70000 for 3 yrs = 0 ie -168,140 + 70,000*X = 0 S0 X = 168,140/70,000 = 2.4020 From given table, we see that for 12% for 3 yrs, X= 2.4020 So IRR = 12% ....Ans (b)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.