The constraint at Dalbey Corporation is time on a particular machine. The compan
ID: 2385421 • Letter: T
Question
The constraint at Dalbey Corporation is time on a particular machine. The company makes three products that use this machine. Data concerning those products appear below:FE MB WP
Selling price per unit $260.00 $365.80 $181.40
Variable cost per unit $186.00 $269.88 $127.44
Minutes on the constraint 5.20 7.00 4.00
Assume that sufficient time is available on the constrained machine to satisfy demand for all but the least profitable product. Up to how much should the company be willing to pay to acquire more of this constrained resource? (Round your intermediate calculations and final answer to 2 decimal places.)
$14.23 per minute
$13.49 per minute
$53.96 per unit
$95.92 per unit
Explanation / Answer
Price Per Unit for FE = 260-186 = 74 Price Per Unit for MB = 365.80-269.88 = 95.92 Price Per Unit for WP = 181.40-127.44 = 53.96 Price per Minute for FE = 74/5.20 = $14.23 Price Per Minute for MB = 95.92/7 = 13.70 Price Per Minute for WP = 53.96/4 = 13.49 The least profitable unit per minute is WP at $13.49 per minute or $53.96 per unit. Hope this helps
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.