Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

On December 1, 2010, Lester Company issued at 103, two hundred of its 9%, $1,000

ID: 2386362 • Letter: O

Question

On December 1, 2010, Lester Company issued at 103, two hundred of its 9%, $1,000 bonds. Attached to each bond was one detachable stock warrant entitling the holder to purchase 10 shares of Lester's common stock. On December 1, 2010, the market value
of the bonds, without the stock warrants, was 95, and the market value of each stock purchase warrant was $50. The amount of the proceeds from the issuance that should be accounted for as the initial carrying value of the bonds payable would be
A) $193,640.
B) $195,700.
C) $200,000.
D) $206,000.

Explanation / Answer

I completed a practice quiz with this question which shows the correct answer as $195,700.

$1000*1.30=$1,030

$1,030*200= $206,000

Then you subtract the $50 stock purchase warrant at initial market value of 103%

50*1.03=51.5 51.5*200=10,300

$206,000-$10,300=$195,700

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote