At the beginning of the year, Mr. L put $50,000 cash into an investment. At the
ID: 2386758 • Letter: A
Question
At the beginning of the year, Mr. L put $50,000 cash into an investment. At the end of the year, he received a check for $5,000, representing his annual return on the investment. Mr L's marginal tax rate on ordinary income is 28%, However, his return on this particular investment is a capital gain taxed at 15%.At the beginning of the year, Mr. L could have invested his $50,000 in a business with a 12% annual return. However this return would have been ordinary income rather then capital gain.
Considering the fact that Mr. L could have invested in this business, how much implicit tax did he pay with respect to this investment described in the the preceding problem?
Explanation / Answer
if he choose to invest at 12%
the tax would be
return =50,000*12%
= $ 6000
this is taxed on ordinary rate so
TAX= $ 6,000*28%
TAX= $ 1,680
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.