Chi Omega Sorority is planning its annual Riverboat Extravaganza. The Extravagan
ID: 2388124 • Letter: C
Question
Chi Omega Sorority is planning its annual Riverboat Extravaganza. The Extravaganza committee has assembled the following expected costs for the event:Dinner (per person) $ 7
Favors and programs (per person) 3
Orchestra 2,600
Tickets and advertising 1,800
Riverboat Rental 5,200
Floor show and strolling entertainers 1,400
The committee members want to charge $30 per person for the evening's activities.
3. If Chi Omega want to make a profit of $5,000 and charge $30 per ticket, how many people must buy tickets? Chi Omega decides to sell tickets for $35 each and the costs will remain the same as shown in the table above. If they believe they can sell 800 tickets, what will be their margin of safety in dollars and as a percent of sales?
Explanation / Answer
A)let number of persons be x 5000+7x+3x+2600+1800+5200+1400=30x =20x=16000 x=800 people must buy tickets B) what will be their margin of safety in dollars =35x-(7x+3x+2600+1800+5200+1400) =1000dollars percentage=1000/19000 *100=5.26%
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.