Scheer Corporation is involved in the business of injection molding of plastics.
ID: 2389605 • Letter: S
Question
Scheer Corporation is involved in the business of injection molding of plastics. It is considering the purchase of a new computer-aided design and manufacturing machine for $438,100. The company believes that with this new machine it will improve productivity and increase quality, resulting in an increase in net annual cash flows of $106,557 for the next 6 years. Management requires a 14% rate of return on all new investments.A) Calculate the internal rate of return on this new machine. (Use the tables to determine the percentage. Round answer 0 decimal places, e.g. 10.)
Internal rate of return= %
Should the investment be accepted?
Explanation / Answer
NPV at 11% = -438100 + 106557 x 4.231 = $12742.667 (find by trial and error that 11% will likely result in a NPV nearest to zero) NPV at 12% = -438100 + 106557 x 4.111 = -$44.173 IRR = 11% + [12742.667/(12742.667 + 44.173) x 1] = 12% IRR is less than 14% rate of return required, thus the investment should not be accepted. Hope this helps!
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.