A company has a standard of 2 hours of direct labor per unit produced and $18 pe
ID: 2389633 • Letter: A
Question
A company has a standard of 2 hours of direct labor per unit produced and $18 per hour for the labor rate. During last period, the company used 9,500 hours of direct labor at a $152,000 total cost to produce 4,000 units. Compute the direct labor rate and efficiency variances.Rate Variance: $19,000 unfavorable; Efficiency Variance: $27,000 favorable.
Rate Variance: $63,829 unfavorable; Efficiency Variance: $99,000 unfavorable.
Rate Variance: $152,000 favorable; Efficiency Variance: $99,000 unfavorable.
Rate Variance: $19,000 favorable; Efficiency Variance: $27,000 unfavorable.
Rate Variance: $152,000 unfavorable; Efficiency Variance: $99,000 favorable.
Explanation / Answer
at standard rate of 18 $, cost = 9500*18 = $ 171,000
actual = $152,000
rate variance = 171,000 - 152,000 = 19000
since the actual cost is less, therefore favorable
Rate Variance: $19,000 favorable.
to produce 4000 units, time as per standard rate = 4000*2= 8000 hrs
actual time = 9500 hrs
efficiency variance = (9500-8000)*standard rate
= 1500*18 = 27000
since actual time is greater, therefore unfavorable
Efficiency Variance: $27,000 unfavorable
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.