Rondello Company is considering a capital investment of $152,200 in additional p
ID: 2389801 • Letter: R
Question
Rondello Company is considering a capital investment of $152,200 in additional productive facilities. The new machinery is expected to have a useful life of 5 years with no salvage value. Depreciation is by the straight-line method. During the life of the investment, annual net income and cash inflows are expected to be $16,570 and $45,900, respectively. Rondello has a 12% cost of capital rate, which is the minimum acceptable rate of return on the investment. (Round answers to 0 decimals places, e.g. 2,410 except round payback to 2 decimal places, e.g. 5.25.)Compute the following:
Annual rate of return %?????
Cash payback period on the proposed capital expenditure ??? years
Using the discounted cash flow technique, compute the net present value $
Explanation / Answer
Annual rate of return = 16,570/152,200/2 = 22%
Payback period = 152,200/45,900 = 3.32 years
cash flow
PV factor
present value
-152200
1.762342
-268228
45900
1.573519
72224.54
45900
1.404928
64486.2
45900
1.2544
57576.96
45900
1.12
51408
45900
1
45900
23367.29
Net Present value = 23367
cash flow
PV factor
present value
-152200
1.762342
-268228
45900
1.573519
72224.54
45900
1.404928
64486.2
45900
1.2544
57576.96
45900
1.12
51408
45900
1
45900
23367.29
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.