At the beginning of last year, Brentwood Corporation purchased a piece of heavy
ID: 2390491 • Letter: A
Question
At the beginning of last year, Brentwood Corporation purchased a piece of heavy equipment for $88,000. The equipment has a life of five years or 100,000 hours. The estimated residual value is $8,000. Bremond used the equipment for 19,000 hours last year and 22,000 hours this year. Depreciation expense for year two using double-declining-balance (DDB) and units-of-production (UOP) methods would be as follows (Carry all rates to two decimal places, .xX) DDB UOP OA $19,200 $19,360 OB. $19,200 $17,600 OC. $21,120 $19,360 D. $21,120 $17,600Explanation / Answer
C.$21,120 , $17,600
Depreciation percentage under straigthline
= (($88,000 -$8,000)/5) / 80,000 = 20%
Double declining depreciation rate = 2 ×20% = 40%
1st year depreciation = $88,000*40% = $35,200
2nd year depreciation = ($88,000 - $35,200) *40% = $21,120
Unit of production method = ( cost - salvage value ) / total hours × hours used
Depreciation = ($88,000-$8,000)/ 100,000 *22,000 = $17,600
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.