EX 10-12 Revision of depreciation A building with a cost of $1,200,000 has an es
ID: 2393101 • Letter: E
Question
EX 10-12 Revision of depreciation A building with a cost of $1,200,000 has an estimated residual value of $250,000, has an estimated useful life of 40 years, and is depreciated by the straight-line method. (a) What is the amount of the annual depreciation? (b) What is the book value at the end of the twenty eighth year of use? (c) If at the start of the twenty-ninth year it is estimated that the remaining life is 10 years and that the residual value is $180,000, what is the depreciation expense for each of the remaining 10 years? 0B).2Explanation / Answer
a) Annual depreciation = (1200000-250000/40) = 23750 per year
b) Book value at the end of 28 year = 1200000-(23750*28) = $535000
c) Revised depreciation = (1200000-665000-180000)/10 = $35500 per year
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.