Hello, I am working on the homework below, but I am unsure of how to solve it. P
ID: 2393138 • Letter: H
Question
Hello, I am working on the homework below, but I am unsure of how to solve it. Please help me in solving the homework below.
1. The standard cost of Product B manufactured by Pharrell Company includes 3.9 units of direct materials at $5.6 per unit. During June, 26,700 units of direct materials are purchased at a cost of $5.45 per unit, and 26,700 units of direct materials are used to produce 6,800 units of Product B.
2. Levine Inc., which produces a single product, has prepared the following standard cost sheet for one unit of the product.
Total materials variance $ Neither favorable nor unfavorableFavorableUnfavorable Materials price variance $ FavorableUnfavorableNeither favorable nor unfavorable Materials quantity variance $ UnfavorableFavorableNeither favorable nor unfavorableExplanation / Answer
1)a) Total material variance = (6800*3.9*5.6)-(26700*5.45) = 2997 Favorable
Material price variance = (5.6-5.45)*26700 = 4005 Favorable
Material quantity variance = (6800*3.9-26700)*5.6 = 1008 Unfavorable
b) Total material variance = (6800*3.9*5.6)-(26800*5.65) = 2908 Unfavorable
Material price variance = (5.6-5.65)*26800 = 1340 Unfavorable
Material quantity variance = (6800*3.9-26800)*5.6 = 1568 Unfavorable
Note : All question are independent question so please post each question individually for answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.