On June 30, 2017, Wisconsin, Inc., issued $143,250 in debt and 24,100 new shares
ID: 2393777 • Letter: O
Question
On June 30, 2017, Wisconsin, Inc., issued $143,250 in debt and 24,100 new shares of its $10 par value stock to Badger Company owners in exchange for all of the outstanding shares of that company. Wisconsin shares had a fair value of $40 per share. Prior to the combination, the financial statements for Wisconsin and Badger for the six-month period ending June 30, 2017, were as follows Wisconsin $ (1,083,000) Badger S (450,000) $ (191,000) (274,000) Revenues Expenses 746,000 259,000 $ (337,000) $ (847,000) Net income Retained earnings, 1/1 Net income Dividends declared (337,000) 110,000 (191,000) $(1,074,000) $ (465,000) Retained earnings, 6/30 Cash Receivables and inventory Patented technology (net) Equipment (net) 147,000 441,000 967,000 705,000 s 2,260,000 $ (556,000) $ 153,000 318,000 320,000 631,000 1,422,000 Total assets Liabilities Common stock Additional paid-in capital Retained earnings $ (487,000) (200,000) (270,000) (465,000) (1,422,000) (360,000) (270,000) 1,074,000 (2,260,000) Total liabilities and equities Wisconsin also paid $35,500 to a broker for arranging the transaction. In addition, Wisconsin paid $46,000 in stock issuance costs Badger's equipment was actually worth $771,250, but its patented technology was valued at only $292,800Explanation / Answer
Consolidated Balances:
a. Net Income = $337,000 + $191,000 = $528,000
b. Retained Earnings, 1/1/17 =
It refers to Retained Earnings at the beginning of the year before consolidation = $847,000
Retained Earnings on 6/30/2017 = $847,000 - $35,500(brokerage) + $140,250 (Equipment appreciation) - $27,200 (Patented technology depreciation) = $924,550
$924,550 is retained earnings on 30 June before adding the consolidated net income.
c. Patented Technology = $292,800 (revalued value)
d. Goodwill :
Net Assets of Badger = $935,000
Investment made = $143,250 + 24,100 x $40 = $143,250 + $964,000 = $1,107,250
Goodwill = $1,107,250 - $935,000 = $172,250
e. Liabilities = $556,000 + $487,000 = $1,043,000
f. Common Stock = $360,000 + 24,100 x $10 = $360,000 + $241,000 = $601,000
g. Additional paid-in capital = $270,000 + (24,100 x $30) - $46,000
= $224,000 + $723,000
= $947,000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.