Borland Company had a beginning balance in its accounts payable of S45,000. At t
ID: 2393894 • Letter: B
Question
Borland Company had a beginning balance in its accounts payable of S45,000. At the end of the period, this balance had increased to S68,000. The beginning balance of Borland's inventory account was $24,000 and the ending balance was S16,000. During the period, Borland purchased S520,000 (net) of inventory. It returned $4,800 (net) of this inventory to vendors due to poor quality. Assuming that this is the only activity affecting these two accounts, what is Borland's cost of goods sold for the period and how much cash did Borland pay for inventory during the period?Explanation / Answer
Calculate cost of goods cost
Cost of goods sold = Beginning inventory+Purchase-Ending inventory
= 24000+515200-16000
Cost of goods sold = 523200
Amount paid for inventory during period = 45000+523200-68000 = $500200
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.