The British subsidiary of a U.S. company reported cost of goods sold of 75,000 p
ID: 2394286 • Letter: T
Question
The British subsidiary of a U.S. company reported cost of goods sold of 75,000 pounds (sterling) for the current year ended December 31. The beginning inventory was 10,000 pounds, and the ending inventory was 15,000 pounds. Spot rates for various dates are as follows:
Date beginning inventory was acquired $1.60 = 1pound
Rate at beginning of the year $1.58 = 1pound
Weighted average rate for the year $1.50 = 1pound
Date ending inventory was acquired $1.45 = 1pound
Assuming the dollar is the functional currency of the British subsidiary, the remeasured amount of cost of goods sold that should appear in the consolidated income statement is:
A. $108,750.
B. $112,500.
C. $114,250.
D. $125,700.
Explanation / Answer
Calculate cost of goods sold should appear in consolidated income statement :
Cost of goods sold = 75000*1.5 = 112500
so answer is b) $112500
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.