Analysis of Receivables Method At the end of the current year, Accounts Receivab
ID: 2394471 • Letter: A
Question
Analysis of Receivables Method
At the end of the current year, Accounts Receivable has a balance of $700,000; Allowance for Doubtful Accounts has a debit balance of $6,500; and sales for the year total $3,150,000. Using the aging method, the balance of Allowance for Doubtful Accounts is estimated as $27,300.
a. Determine the amount of the adjusting entry for uncollectible accounts.
$
b. Determine the adjusted balances of Accounts Receivable, Allowance for Doubtful Accounts, and Bad Debt Expense.
c. Determine the net realizable value of accounts receivable.
$
Explanation / Answer
a) Amount of adjusting entry = 27300+6500 = 33800
b) Adjusted balance
Account receivable = 700000
Allowance for doubtful accounts = 27300
Bad debt expense = 33800
c) Net realizable value = 700000-27300 = $672700
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.