Neaton Company has provided the following information for February 2018: Fixed E
ID: 2394798 • Letter: N
Question
Neaton Company has provided the following information for February 2018:
Fixed Element
Variable Element
Actual Totals
Per Month
Per Unit Sold
for February
Revenue
$500
$909,000
Wages
$200,000
$80
$360,000
Office expense
$50
$87,500
Other expense
$70,000
$64,000
Neaton Company planned on selling 2,000 units in February, however, actual sales totaled 1,800 units.
Total expense spending variance for February is _______:
$7,500 U
$18,500 U
$7,500 F
$18,500 F
Fixed Element
Variable Element
Actual Totals
Per Month
Per Unit Sold
for February
Revenue
$500
$909,000
Wages
$200,000
$80
$360,000
Office expense
$50
$87,500
Other expense
$70,000
$64,000
Explanation / Answer
Expenses in flexible budget = 1800*(80+50)+200000+70000= $504000 Actual expenses = 360000+87500+64000= $511500 Total expense spending variance for February = 511500-504000 = $7500 U Option A is correct
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.