On July 1, 2013, Farm Fresh Industries purchased a specialized delivery truck fo
ID: 2395879 • Letter: O
Question
On July 1, 2013, Farm Fresh Industries purchased a specialized delivery truck for $328,000. At the time, Farm Fresh estimated the truck to have a useful life of eight years and a residual value of $40,000. On March 1, 2018, the truck was sold for $156,000. Farm Fresh uses the straight-line depreciation method for all of its plant and equipment. Partial-year depreciation is calculated based on the number of months the asset is in service. Required: 1. Prepare the journal entry to update depreciation in 2018. 2. Prepare the journal entry to record the sale of the truck. 3. Assuming that the truck was sold for $167,000, prepare the journal entry to record the sale.
Explanation / Answer
Depreciation = (cost - residual value)/ useful life = (328000-40000)/8 = 36000 per year
Per month depreciation = 36000/12 = 3000
in 2018 for two months depreciation = 3000 * 2 = 6000
1
2
a total of 56 months depreciation is recorded on truck, which comes to 56* 3000 = 168,000 accumulated depreciation.
Net book value of truck = 328000-168000 = 160000
Gain/(loss) on sale of truck = 156000 - 160000 = (4000)
Entry
3
Journal
Account Debit Credit Depreciation expense 6000 Accumulated depreciation 6000Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.