Suppose Cook Plus manufactures cast iron skillets. One model is a? 10-inch skill
ID: 2396420 • Letter: S
Question
Suppose Cook Plus manufactures cast iron skillets. One model is a? 10-inch skillet that sells for $32. Cook Plus projects sales of 525 10-inch skillets per month. The production costs are $13 per skillet for direct? materials, $2 per skillet for direct? labor, and $1 per skillet for manufacturing overhead. Cook Plus has 40 10-inch skillets in inventory at the beginning of July but wants to have an ending inventory equal to 30?% of the next? month's sales. Selling and administrative expenses for this product line are $1,100 per month. Cook Plus has budgeted cost of goods sold of $8,400 for July.
Compute the budgeted gross profit for July.
A. $13,456
B. $8,400
C. $12,176
D. $7,120
Explanation / Answer
OPTION B $8,400
FORMULA FOR GROSS PROFIT = SALES - COST OF GOODS SOLD.
HERE SALES =$32 × 525 = $16,800
COST OF GOODS SOLD = $8,400
GROSS PROFIT = $16,800-$8,400
= $8,400
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.