The materials used by the Hibiscus Company Division A are currently purchased fr
ID: 2396744 • Letter: T
Question
The materials used by the Hibiscus Company Division A are currently purchased from outside supplier at $55 per unit. Division B is able to supply Division A with 24,100 units at a variable cost of $49 per unit. The two divisions have recently negotiated a transfer price of $50 per unit for the 24,100 units. By how much will each division's income and the company's total income change as a result of this transfer? Enter an increase as a positive number and a decrease as a negative number. Change in income for Division A Change in income for Division B Total change in income for Hibiscus Company PreviouS All work saved, Email Instructor or Submit Test for Grading 6-32 PMExplanation / Answer
Change in Income for Division A = 24100*(55 - 50) = $120,500
Change in Income for Division B = 24100*(50 - 49) = $24,100
Total change in income for Hibiscus Company = 120500 + 24100 = $144,600
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.