Campbell Electronics is considering investing in manufacturing equipment expecte
ID: 2396972 • Letter: C
Question
Campbell Electronics is considering investing in manufacturing equipment expected to cost $240,000. The equipment has an estimated useful life of four years and a salvage value of $ 18,000. It is expected to produce incremental cash revenues of $120,000 per year. Campbell has an effective income tax rate of 35 percent and a desired rate of return of 14 percent. (PV of $1 and PVA of $1) (Use appropriate factor(s) from the tables provided.)
Required
Determine the net present value and the present value index of the investment, assuming that Campbell uses straight-line depreciation for financial and income tax reporting.
Determine the net present value and the present value index of the investment, assuming that Campbell uses double-declining-balance depreciation for financial and income tax reporting.
Determine the payback period and unadjusted rate of return (use average investment), assuming that Campbell uses straight-line depreciation.
Determine the payback period and unadjusted rate of return (use average investment), assuming that Campbell uses double-declining-balance depreciation. (Note: Use average annual cash flow when computing the payback period and average annual income when determining the unadjusted rate of return.)
** use all decimal factors
Explanation / Answer
Solution 1:
Solution 2:
Solution 3:
Payback period = Initital investment / annual cash inflows = $240,000 / $97,425 = 2.46 years
Unadjusted rate of return = Average annual income / Average investment
Average annual income = $41,925
Average investment = ($240,000 +$18,000)/2 = $129,000
Unadjusted rate of return = $41,925 / $129,000 = 32.5%
Solution 4:
Payback period = 2 years + ($240,000 - $219,000) / $88,500 = 2.24 years
Unajdusted rate of return = Average annual income / Average investment
Average annual income = ($0 + $39,500 + $58,500 + $70,200)/4 = $41,925
Average investment = ($240,000 +$18,000)/2 = $129,000
Unadjusted rate of return = $41,925 / $129,000 = 32.5%
Computation of Annual cash flows - SLM Particulars Amount Incremental cash revenues $120,000.00 Annual depreciation $55,500.00 Incremental income $64,500.00 Tax (35%) $22,575.00 Income after tax $41,925.00 Add: Depreciation $55,500.00 Annual after tax cash flows $97,425.00Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.