A manufacturing company that produces a single product has provided the followin
ID: 2397407 • Letter: A
Question
A manufacturing company that produces a single product has provided the following data concerning its most recent month of operations:
What is the absorption costing unit product cost for the month?
Units in beginning inventory 0 Units produced 2,900 Units sold 2,600 Units in ending inventory 300 Variable costs per unit: Direct materials $ 49 Direct labor $ 58 Variable manufacturing overhead $ 6 Variable selling and administrative expense $ 11 Fixed costs: Fixed manufacturing overhead $ 55,100 Fixed selling and administrative expense $ 18,200Explanation / Answer
Direct materials = 2900 * 49 = 142,100
Direct labour = 2,900 * 58 = 168,200
Variable manufacturing overhead = 2,900 * 6 = 17,400
Variable manufacturing costs = Direct materials + Direct labour + Variable manufacturing overhead
= 142,100 + 168,200 + 17,400
= 327,700
Fixed manufacturing costs = 55,100
Total product costs = Variable manufacturing costs + Fixed manufacturing costs
= 327,700 + 55,100
= 382,800
Unit product cost for the month = Total product costs / Units produced
= 382,800 / 2,900
= 132
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.