5. Hatcher Company purchased a delivery van on July 1 of the current year at a c
ID: 2398201 • Letter: 5
Question
5. Hatcher Company purchased a delivery van on July 1 of the current year at a cost of $40,000. The van is expected to last five years and has a salvage value of $5,000. The company's annual accounting period ends on December 31. (2 points) 1. What is the depreciation expense for the current year, assuming the straight-line method is used? 2. What is the book value of the van at the end of the first year? (Hint. The book value of this asset at the end of the first year should be a number between $33,000 and $38,000).Explanation / Answer
Depreciation Expenses for the Year
The Depreciation of the asset –Straigh- line method
It should be calculated with total purchase value of the asset minus salvage value if any , divided by total number of expected life of an asset
If the asset is purchased in the mid of the year then depreciation shall be calculated on pro-rata basis i.e if the asset is used for 9 months then Annual Depreciation *9/12 and if 6 months then 6/12 and so
1.Calculation of annual depreciation
Asset cost =$40000
Residual Value=$5000
Expected Life=5 Years
40000-5000/5=$7000
The asset is purchased on 1st july so we need to take pro-rata basis i.e 6 months only
Therefore Depreciation expense =$7000*6/12=3500
2.Book Value of the asset at the end of year
Asset 40000
Accumulated depreciation 3500
Asset value at the end of year=$36500
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.