A company has identified the following overhead costs and cost drivers for the c
ID: 2398762 • Letter: A
Question
A company has identified the following overhead costs and cost drivers for the coming year:
Budgeted direct labor cost was $130,550 and budgeted direct material cost was $369,540. The following information was collected on three jobs that were completed during the year:
If the company uses traditional costing and allocates overhead using direct labor cost, what is the cost of each unit of Job 102?
$539.80.
$686.00.
$749.80.
$933.80.
A company has identified the following overhead costs and cost drivers for the coming year:
Explanation / Answer
Solution:
Total budgeted overhead cost = $25,300 + $124,200 + $99,200 + $12,400 = $261,100
Budgeted direct labor cost = $130,550
Overhead allocation rate based on direct labor cost = Budgeted overhead / Budgeted direct labor cost = $261,100 / $130,550 = $2 per direct labor dollar
Total cost of Job 102 = Direct material + Direct labor + Overhead applied
= $10,250 + $2,300 + ($2,300 *2) = $17,150
Nos of units in Job 102 = 25
Cost of each unit of Job 102 = $17,150 / 25 = $686 per unit
Hence 2nd option is correct.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.