Serial Problem Business Solutions LO P1, P2 Santana Rey is considering the purch
ID: 2398811 • Letter: S
Question
Serial Problem Business Solutions LO P1, P2 Santana Rey is considering the purchase of equipment for Business Solutions that would allow the company to add a new product to its computer furniture line. The equipment is expected to cost $324,000 and to have a six-year life and no salvage value. It will be depreciated on a straight-line basis. Business Solutions expects to sell 100 units of the equipment's product each year. The expected annual income related to this equipment follows Sales Costs $ 376,000 Materials, labor, and overhead (except depreciation) 191,000 54,000 33,500 278,500 97,500 29,250 $ 68,250 Depreciation on new equipment Selling and administrative expenses Total costs and expenses Pretax income Income taxes (30%) Net incomeExplanation / Answer
Depreciation expense =Cost / useful life
= 324000/6
= $ 54000
1)Payback period = Initial investment /Annual cash flow
= 324000 / 122250
= 2.65 years
**Annual cash flow =Net income +depreciation
= 68250 + 54000
= 122250
2) Average investment =[beginning book value +ending book value]/2
=[324000+0]/2
= 162000
Accounting rate of return = net income /Average investment
= 68250 / 162000
= .4213 or 42.13%
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.