Winkle produces tables. The tables sell for $900, and the fixed monthly operatin
ID: 2398970 • Letter: W
Question
Winkle produces tables. The tables sell for $900, and the fixed monthly operating costs are as follows: ent $800 2,000 474 ages Other expenses Winkle determined that for every dollar of sales, $0.65 went to cover his fixed costs, and anything above that point was profit. Winkle wishes to earn $4,000 of operating profit each month. Calculate the number of tables Firestorm will need to sell to achieve the target profit. Round your answer up to the nearest whole table.) Select one: a. 12 tables b. 9 tables c. None of the above d. 4 tablesExplanation / Answer
Let the number of tables sold = X
Sale price of 1 table = $900
Target profit = $ 4000
Fixed operating cost = 0.65 per dollar
Profit = 1 - fixed operating cost = 1 - 0.65 = 0.35
Operating profit = (Sale price per table- cost) * Number of table sold
$ 4000 = 0.35 * 900 * X
X = 4000 / 315
X = 12 Tables
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.