Shawl Corporation\'s variable manufacturing overhead is applied on the basis of
ID: 2399086 • Letter: S
Question
Shawl Corporation's variable manufacturing overhead is applied on the basis of direct labor-hours. The standard cost card for product F02E specifies 5.5 direct labor-hours per unit of F02E. The standard variable manufacturing overhead rate is $6.80 per direct labor-hour. During the most recent month, 1,560 units of product F02E were made and 8,700 direct labor-hours were worked.
The actual variable manufacturing overhead incurred was $52,635
Required:
a. What was the variable overhead spending variance for the month?
b. What was the variable overhead efficiency variance for the month?
Explanation / Answer
a. Variable overhead spending variance = (AH × AR) – (AH × SR) = $52,635 – (8,700 × $6.80) = $6,525 F
b. Variable overhead efficiency variance = SR(AH – SH*) = $6.80(8,700 – 8,580) = $816 U
*SH = Standard hours per unit × Actual output= 5.5 × 1,560 = 8,580
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.