A company constructs a building for its own use. Construction began on January 1
ID: 2399144 • Letter: A
Question
A company constructs a building for its own use. Construction began on January 1 and ended on December 30. The expenditures for construction were as follows: January 1, $660,000; March 31, $760,000; June 30, $560,000; October 30, $1,080,000. To help finance construction, the company arranged a 7% construction loan on January 1 for $1,020,000. The company’s other borrowings, outstanding for the whole year, consisted of a $2 million loan and a $4 million note with interest rates of 9% and 6%, respectively. Assuming the company uses the weighted-average method, calculate the amount of interest capitalized for the year. (
Explanation / Answer
Calculate average accumlated expenditure :
Weighted average rate :
Weighted average rate = 491400*100/7020000 = 7%
Amount of interest capitazed for the year = 1780000*7% = $124600
Expense Weight AAE Jan 1 660000 660000*12/12 660000 March 31 760000 760000*9/12 570000 June 30 560000 560000*6/12 280000 Oct 30 1080000 1080000*3/12 270000 Total 1780000Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.