Harrington Corporation needs to set a target price for its newly designed produc
ID: 2399364 • Letter: H
Question
Harrington Corporation needs to set a target price for its newly designed product R2-D2. The following data relate to this new product. Total Per Unit $8 $14 S 7 Direct materials Direct labor Variable manufacturing overhead Fixed manufacturing overhead Variable selling and administrative expenses S 6 Fixed selling and administrative expenses $2,000,000 $1,200,000 These costs are based on a budgeted volume of 100,000 units produced and sold each year. Harrington uses cost-plus pricing methods to set its target selling price. The markup on total unit cost is 30%. Instructions Compute the total variable cost per unit, total fixed cost per unit, and total cost per unit for R2-D2 a) b) Compute the desired ROI per unit for R2-D2. c) Compute the target selling price for R2-D2. d) Compute variable cost per unit, fixed cost per unit, and total cost per unit assuming that 80,000 R2-D2s are sold during the year.Explanation / Answer
(a) (i) Variable cost pu :-
Direct Material
8
Direct Labour
14
Variable manufacturing O/H
7
Variable S & A Exp
6
Variable cost pu
35
(a) (ii) Fixed cost pu :-
Total Fixed Overhead/Budgeted Volume
(2000000 + 1200000)/100000 units = $ 32
(a) (iii) Total cost pu :-
Variable cost pu
35
Fixed cost pu
32
Total cost pu
67
(C) Desired ROI pu = Cost pu * Markup %
= 67 * 30% = $ 20.1
(D) Units sold = 80000
VC pu = 35
FC pu = Total FC/units sold
= 3200000/80000 = $ 40
Total cost pu = VC pu + FC pu
= 35 + 40 = $ 75
Direct Material
8
Direct Labour
14
Variable manufacturing O/H
7
Variable S & A Exp
6
Variable cost pu
35
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.