Calculator The Winston Company estimates that the factory overhead for the follo
ID: 2399963 • Letter: C
Question
Calculator The Winston Company estimates that the factory overhead for the following year will be $1,071,90 factory overhead should be machine hours, which is estimated to be 39,700 hours. The total machi overhead for the year were $1,473,000 a. Determine the total factory overhead amount applied. (Round to the nearest dollar.) b. Calculate the over- or underapplied amount for the year. Enter the amount as a positive number c. Prepare the journal entry to close factory overhead into Cost of Goods SoldExplanation / Answer
Budgeted OH = $1071900 / 39700 MH = $27 per MH
(a) Applied at $27 X 54900 = 1482300
(b) Actual Vs Applied = 1473000 – 1482300 = 9300 Overapplied
(c)
General journal
Debit
Credit
Factory OH
9300
Cost of Goods Sold
9300
General journal
Debit
Credit
Factory OH
9300
Cost of Goods Sold
9300
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.