On January 2, 2018, Nori Mining Co. (lessee) entered into a 5-year lease for dri
ID: 2400912 • Letter: O
Question
On January 2, 2018, Nori Mining Co. (lessee) entered into a 5-year lease for drilling equipment. Nori accounted for the acquisition as a finance lease for $240,000, which includes a $10,000 purchase option at the end of the lease. Nori is reasonably certain to exercise the purchase option. Nori estimates that the equipment’s fair value will be $20,000 at the end of its 8-year life. For the year ended December 31, 2018, what amount should Nori recognize as amortization expense on the right-of-use asset?
Explanation / Answer
Calculation of Amortization expense on the right of use asset for the year ended December 31, 2018:
Value of Leased Asset recorded in books of accounts = 240,000
Expected value at the end of life of asset = 20,000
Expected Life of asset = 8 years
Amortization Expense for the year ended December 31, 2018 = (240,000-20,000)/8 = 27,500
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.