Comparative financial statements for Weller Corporation, a merchandising company
ID: 2400948 • Letter: C
Question
Comparative financial statements for Weller Corporation, a merchandising company, for the year ending December 31 appear below. The company did not issue any new common stock during the year. A total of 700,000 shares of common stock were outstanding. The interest rate on the bonds, which were sold at their face value, was 10%. The income tax rate was 40% and the dividend per share of common stock was $0.40 this year. The market value of the company’s common stock at the end of the year was $28. All of the company’s sales are on account.
Accounts receivable turnover. (Assume that all sales are on account.) (Round your answer to 2 decimal places.)
Average collection period. (Use 365 days in a year. Round your intermediate calculations and final answer to 2 decimal places.)
Inventory turnover. (Round your answer to 2 decimal places.)
Average sale period. (Use 365 days in a year. Round your intermediate calculations and final answer to 2 decimal places.)
Operating cycle. (Round your intermediate calculations and final answer to 2 decimal places.)
Total asset turnover. (Round your answer to 2 decimal places.)
Comparative financial statements for Weller Corporation, a merchandising company, for the year ending December 31 appear below. The company did not issue any new common stock during the year. A total of 700,000 shares of common stock were outstanding. The interest rate on the bonds, which were sold at their face value, was 10%. The income tax rate was 40% and the dividend per share of common stock was $0.40 this year. The market value of the company’s common stock at the end of the year was $28. All of the company’s sales are on account.
Explanation / Answer
Solution 1:
Accounts receivables turnover = Credit Sales / Average accounts receivables
Average accounts receivables = (beginning accounts receivables + Ending accounts receivables) / 2
= ($9,200 + $6,800)/2 = $8,000
Accounts receivables turnover = $68,800 / $8,000 = 8.60 times
Solution B:
Average collection periotd = Nos of days in a year / Accounts receivables turnover ratio
= 365/8.60 = 42.44 days
Solution c:
Inventory turnover ratio = Cost of goods sold / Average inventory
Average inventory = ($12,600 + $11,800)/2 = $12,200
Inventory tunrover ratio = $45,140 / $12,200 = 3.7 times
Soluiton D:
Averaga sale period = 365 / inventory turnover ratio = 365 / 3.7 = 98.65 days
Solution E:
Operaiting cycle = Average collection period + average sales period = 42.44 days + 98.65 days = 141.09 days
Solution F:
Total assets turnover = Sales / Averags total assets
Average total assets = ($75,561 + $70,805) / 2 = $73,183
Total assets turnover = $68,800 / $73,183 = 0.94
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.