Using the balance sheets for Kellman Company, if net income is $100,400 and inte
ID: 2401280 • Letter: U
Question
Using the balance sheets for Kellman Company, if net income is $100,400 and interest expense is $34,800 for Year 2, and the market price of common shares is $48, what is the price-earnings ratio on common stock for Year 2? (Round intermediate calculation and final answer to two decimal places.)
a.1.67
b.28.74
c.9.13
d.8.98
Kellman Company Year 2 Year 1 Total current assets $627,900 $564,400 Total investments 65,500 52,800 Total property, plant, and equipment 928,300 722,500 Total current liabilities 101,100 86,500 Total long-term liabilities 294,900 243,500 Preferred 9% stock, $100 par 97,700 97,700 Common stock, $10 par 549,800 549,800 Paid-in capital in excess of par—Common stock 67,100 67,100 Retained earnings 511,100 295,100Explanation / Answer
Earning per share = [Net income -preferrred dividend ] /weighted average common shares
=[100400-8793]/54980
= 91607/54980
= $ 1.67 per share
PE =Market price per share /earning per share
= 48/1.67
= 28.74
correct option is " B"
**Preferred dividend = 97700*.09=8793
**number of common shares= 549800/10= 54980
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.