Finch Company began its operations on March 31 of the current year. Finch has th
ID: 2401366 • Letter: F
Question
Finch Company began its operations on March 31 of the current year. Finch has the following projected costs:
(1) Of the manufacturing costs, three-fourths are paid for in the month they are incurred; one-fourth is paid in the following month.
(2) Insurance expense is $1,060 a month; however, the insurance is paid four times yearly in the first month of the quarter, (i.e., January, April, July, and October).
(3) Property tax is paid once a year in November.
The cash payments expected for Finch Company in the month of May are
a.$182,150
b.$221,125
c.$143,175
d.$38,975
April May June Manufacturing costs (1) $155,900 $190,900 $214,600 Insurance expense (2) 1,060 1,060 1,060 Depreciation expense 1,910 1,910 1,910 Property tax expense (3) 460 460 460Explanation / Answer
Answer:
cash payments expected for the month of May = a.$182,150
Working notes for the above answer:
The cash payments for the month of May
1/4 manufacturing exp of April paid in May
=155900/4
38975
3/4 manufacturing exp of May paid in May
=190,900*3/4
143175
Cash payments for the may
38975+143175=182150
182150
Note:
1
Depreciation is non cash exp is not considered
2
Insurance expense is $1,060 a month; however, the insurance is paid four times yearly in the month of January, April, July, and October so in the may month it will not be considered
3
Property tax is paid once a year in November so it will appear in the November month cash payment
1/4 manufacturing exp of April paid in May
=155900/4
38975
3/4 manufacturing exp of May paid in May
=190,900*3/4
143175
Cash payments for the may
38975+143175=182150
182150
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.