A manager must decide between two machines. The manager will take into account e
ID: 2401442 • Letter: A
Question
A manager must decide between two machines. The manager will take into account each machine’s operating costs and initial costs, and its breakdown and repair times. Machine A has a projected average operating time of 140 hours and a projected average repair time of 7 hours. Projected times for machine B are an average operating time of 70 hours and a repair time of 6 hours. What are the projected availabilities of each machine? (Round your answers to 3 decimal places.)
Availability
Machine A _____
Machine B _____
Explanation / Answer
Machine A = 140 / (140 + 7) = 140 / 147 = 0.952
Machine B = 70 / (70 + 6) = 70 / 76 = 0.921
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.