On January 2, 2017, $100,000 of 12%, 10-year bonds were issued for $97,400. The
ID: 2401541 • Letter: O
Question
On January 2, 2017, $100,000 of 12%, 10-year bonds were issued for $97,400. The $2,600 discount was charged to Interest Expense. The bookkeeper, Mark Landis, records interest only on the interest payment dates of January 1 and July 1.
(a1)
Account Titles and Explanation
Debit
Credit
On January 2, 2017, $100,000 of 12%, 10-year bonds were issued for $97,400. The $2,600 discount was charged to Interest Expense. The bookkeeper, Mark Landis, records interest only on the interest payment dates of January 1 and July 1.
Explanation / Answer
Answer
discount charged to interest expense = 2600
discount to be charged to interest expense = 2600 / 10
= 260
excess amortization = 2600 - 260
= 2340
particulars debit credit discount on bonds 2340 TO interest expense 2340 ( being excess discount amortized reversed )Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.