8.1 Consider the following 2011 data for Newark General Hospital (in millions of
ID: 2401625 • Letter: 8
Question
8.1 Consider the following 2011 data for Newark General Hospital (in millions of dollars):
Static Flexible Actual
Budget Budget Results
Revenues $4.7 $4.8 $4.5
Costs 4.1 4.1 4.2
Profits 0.6 0.7 0.3
Relationships that apply to the above variances: Profit variance = variance + variance Revenue variance = variance + variance Cost variance = variance + varianceExplanation / Answer
Profit Variance = Actual Profit - Static Profit Profit Variance = $0.3 - $0.6 Profit Variance = $0.3 (U) Unfavorable Profit Variance means company has earned less than it planned for Revenue Variance = Actual Revenues - Static Revenues Revenue Variance = $4.5 - $4.7 Revenue Variance = $0.2 (U) Unfavorable Revenue Variance means company has sold less than it planned for Cost Variance = Static Costs - Actual Costs Cost Variance = $4.1 - $4.2 Cost Variance = $0.1 (U) Unfavorable Cost Variance means company has spent more than it planned for
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.