CALGULATOR DUNTEROBMS Multiple Choice Question 92 Equipment was purchased for $8
ID: 2402441 • Letter: C
Question
CALGULATOR DUNTEROBMS Multiple Choice Question 92 Equipment was purchased for $85400 on January 1, 2016. Freight charges amounted to $3000 and there was a cost of $14000 for building a foundation and installing the equipment. It is estimated that the equipment will have a $19000 salvage value at the end of its 5-year useful life. What is the amount of accumulated depreciation at December 31, 2017, if the straight-line method of depreciation is used? O $33360. O $13680. O $27880. O $16680. Click if you would like to Show Work for this question: Open Show Work LINK TO TEXT Question Attempts: 0 of 3 used SAVE FOR LATER spo RS, BUExplanation / Answer
Cost of the Equipment = $85,400 + $3000 + $14,000 = $102,400
Depreciation = (Cost - Salvage value) / Number of useful years
= (102,400 - 19000) / 5
= $16,680 each year
Depreciation for the Year 2016 = $16,680
+ Depreciation for the year 2017 = $16,680
Acumulated Depreciation on 31st December 2017 $33,360
CONCLUSION: Option A is correct.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.