Rhome Corporation\'s relevant range of activity is 2,000 units to 6,000 units. W
ID: 2402795 • Letter: R
Question
Rhome Corporation's relevant range of activity is 2,000 units to 6,000 units. When it produces and sells 4,000 units, its average costs per unit are as follows:
If 5,000 units are produced, the total amount of fixed manufacturing cost incurred is closest to:
Multiple Choice
$18,000
$12,000
$13,500
$15,000
Average Cost per Unit Direct materials $ 5.40 Direct labor $ 3.55 Variable manufacturing overhead $ 1.70 Fixed manufacturing overhead $ 3.00 Fixed selling expense $ 0.60 Fixed administrative expense $ 0.40 Sales commissions $ 1.00 Variable administrative expense $ 0.40Explanation / Answer
ANS (b)
AVERAGE COST PER UNIT (FIXED MANUFACTURING OVERHEAD) = $3
NUMBER OF UNITS = 4000 UNITS
TOTAL AMOUNT OF FIXED MANUFACTURING COST = $3 * 4000 UNITS = $12000
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.