Johnson Corp. uses dollar-value LIFO method of computing its inventory cost. Dat
ID: 2403144 • Letter: J
Question
Johnson Corp. uses dollar-value LIFO method of computing its inventory cost. Data for the past three years is as follows:
Year ended Inventory at Price
December 31 End-of-year Prices Index
2013 $250,000 1.00
2014 480,000 1.10
2015 560,000 1.25
What is the 2015 inventory balance using dollar-value LIFO?
Select one:
A. $448,000
B. $469,545
C. $560,000
D. $700,000
Explanation / Answer
2015 inventory balance using dollar-value LIFO = B. $469,545 ,
480000/1.1*1
=436364
560000/1.25*1
=448000
inventory balance using dollar-value LIFO
2013 = $250000 * 1 = $250000
2014 = $250000 * 1 =$250000
= $186364 *1.1 = 205000
2015 = $250000 * 1 =$250000
= $186364 *1.1 = $205000
= $11636 * 1.25 = $14545
= $469545
Year ended Inventory at end of year price index Inventory at base year prior year change 2013 250000 1 250000 0 2014 480000 1.1480000/1.1*1
=436364
186364 2015 560000 1.25560000/1.25*1
=448000
11636Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.