An income statement for Sam\'s Bookstore for the first quarter of the year is pr
ID: 2403374 • Letter: A
Question
An income statement for Sam's Bookstore for the first quarter of the year is presented below:
On average, a book sells for $70. Variable selling expenses are $5 per book with the remaining selling expenses being fixed. The variable administrative expenses are 4% of sales with the remainder being fixed.
The contribution margin for Sam's Bookstore for the first quarter is:
Sam's Bookstore Income Statement For Quarter Ended March 31 Sales $ 840,000 Cost of goods sold 520,000 Gross margin 320,000 Selling and administrative expenses Selling $ 111,000 Administration 126,000 237,000 Net operating income $ 83,000Explanation / Answer
answer
contribution margin:
contribution margin=sales-variable expenses
number of books sold = 840000/70
= 12000
gross margin = 320000
less: expenses
variable selling expenses = (12000*5) 60000
variable administrative expenses = 840000*4%
= 33600
contribution margin = 226400
answer = 226400
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.