Sketches Inc. purchased a machine on January 1, 2016. The cost of the machine wa
ID: 2403947 • Letter: S
Question
Sketches Inc. purchased a machine on January 1, 2016. The cost of the machine was $39,500. Its estimated residual value was $12,500 at the end of an estimated 5-year life. The company expects to produce a total of 10,000 units. The company produced 1,450 units in 2016 and 1,900 units in 2017 Required: a. Calculate depreciation expense for 2016 and 2017 using the straight-line method. 2016 2017 Depreciation Expense Calculate the depreciation expense for 2016 and 2017 using the units-of-production method. (Do not round your intermediate calculations. Round your final answers to the nearest whole dollar.) 2016 2017 Depreciation Expense c. Calculate depreciation expense for 2016 through 2020 using the double-declining balance method. (Round your final answer to nearest dollar value.) 2016 2017 2018 2019 2020 Depreciation ExpenseExplanation / Answer
A) Depreciation as per Straight Line Method= Purchase Price - Salvage Value / Life of the asset
Depreciation For 2016 = (39500-12500)/5 = $5400
Depreciation for 2017 = $5400
B) Depreciation as per Unit of production method =
Depreciation for 2016 = (39500-12500)*1450/10000 = $3915
Depreciation for 2017 = (39500-12500)*1900/10000= $ 5130
C) Depreciation using double-declining balance method=
Depreciation for 2016= 40% * 39500 = $15800
Dep for 2017= 40% * (39500-15800) = $15168
Dep for 2018= 40% * (39500-15800-15168)= $3412.80
Dep for 2019= 40% * (39500-15800-15168-3412.80)= $2047.68
Dep for 2020= 40% * (39500-15800-15168-3412.80-2047.68) = $1228.608
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.