The following balance sheet information is provided for Santana Company for Year
ID: 2404267 • Letter: T
Question
The following balance sheet information is provided for Santana Company for Year 2:
What is the company's debt to equity ratio?
A. 33.28%
B. 40.73%
C. 54.03%
D. 135.11%
Assets Cash $ 6,000 Accounts receivable 12,150 Inventory 15,000 Prepaid expenses 1,800 Plant and equipment, net of depreciation 19,700 Land 13,600 Total assets $ 68,250 Liabilities and Stockholders' Equity Accounts payable $ 2,910 Salaries payable 8,030 Bonds payable (Due in ten years) 13,000 Common stock, no par 15,500 Retained earnings 28,810 Total liabilities and stockholders' equity $ 68,250Explanation / Answer
Total debt=Accounts payable+Salary payable+Bonds payable
=(2910+8030+13000)=$23940
Total equity=Common stock, no par+Retained earnings
=(15500+28810)=$44310
Hence debt to equity ratio=Total debt/Total equity
=$23940/$44310
=54.03%(Approx).
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.