Shannon Company segments its income statement into its North and South Divisions
ID: 2404529 • Letter: S
Question
Shannon Company segments its income statement into its North and South Divisions. The company's overall sales, contribution margin ratio, and net operating income are $600,000, 30%, and $12,000, respectively. The North Division's contribution margin and contribution margin ratio are $68,000 and 34%, respectively. The South Division's segment margin is $40,000. The company has $60,000 of common fixed expenses that cannot be traced to either division. Required: Prepare an income statement for Shannon Company that uses the contribution format and is segmented by divisions. In addition, for the company as a whole and for each segment, show each item on the segmented income statements as a percent of sales. (Round your percentage answers to 1 decimal place (i.e .1234 should be entered as 12.3).) Divisions Total Company North South Amount Amount Amount Sales ariable expenses Contribution margin Traceable fixed expenses Territorial segment margin Common fixed expenses Net operating incomeExplanation / Answer
SHANNON COMPANY'S INCOME STATEMENT
DIVISIONS
Total Company
NORTH
SOUTH
Amount
%
Amount
%
Amount
%
Sales
6,00,000 $
100 %
2,00,000 $ (Note2)
100 %
4,00,000 $
(Note3)
100 %
Variable Expenses
4,20,000 $ (Note1)
70 %
1,32,000$(note2)
66 %
2,88,000 $
(Note 3)
72 %
Contribution Margin
1,80,000 $ (Note1)
30 %
68,000 $
34 %
1,12,000 $
(Note3)
28 %
Traceable Fixed Expenses
1,08,000 $ (Note1)
18 %
36,000$(Note 4)
18 %
72,000 $
(Note 3)
18 %
Territorial Segment Margin
72,000 $( note1)
12 %
32,000 $
16 %
40,000 $
10 %
Common Fixed Expenses
60,000 $
10 %
Net Operating Income
12,000 $
2 %
Working Note 1: Company’s Total Sales= $ 6,00,000 Contribution Margin= 0.30 Net Operating Income=$ 12,000, Common Fixed Cost= $ 60,000
Therefore Total Variable Cost= 0.7 * 6,00,000= $ 4,20,000 and Total Contribution=1,80,000
Traceable Fixed Cost=Contribution-Common Fixed Exp-Net Operating Income
=1,80,000-60,000-12,000= $ 1,08,000
Total Segment Margins of the co=1,80,000-1,08,000-72,000=$
Working Note 2:
North Division Contribution=$ 68,000 , Contribution Margin Ratio= 34 %
Therefore Sales= Contribution *100/Contribution Margin
= 68,000*100/34 = $ 2,00,000
Therefore Variable Cost= Sales*0.66= 2,00,000*0.66=$ 1,32,000
Working Note 3 : South division segment margin=$ 40,000
South division’s Sales= Total Sales- North sales=6,00,000-2,00,000= $ 4,00,000
Similarly South’s Variable Cost=4,20,000-1,32,000= $ 2,88,000
South’s Contribution=4,00,000-288,000= $ 1,12,000
South’s Traceable Fixed Cost=South’s contribution-South segment Margin
= 1,12,000-40,000= $ 72,000
Working Note 4: North’s Traceable Fixed Exp= Total Traceable Fixed Exp-South’s traceable Fixed Exp
= 1,08,000- 72,000 = $ 36,000
DIVISIONS
Total Company
NORTH
SOUTH
Amount
%
Amount
%
Amount
%
Sales
6,00,000 $
100 %
2,00,000 $ (Note2)
100 %
4,00,000 $
(Note3)
100 %
Variable Expenses
4,20,000 $ (Note1)
70 %
1,32,000$(note2)
66 %
2,88,000 $
(Note 3)
72 %
Contribution Margin
1,80,000 $ (Note1)
30 %
68,000 $
34 %
1,12,000 $
(Note3)
28 %
Traceable Fixed Expenses
1,08,000 $ (Note1)
18 %
36,000$(Note 4)
18 %
72,000 $
(Note 3)
18 %
Territorial Segment Margin
72,000 $( note1)
12 %
32,000 $
16 %
40,000 $
10 %
Common Fixed Expenses
60,000 $
10 %
Net Operating Income
12,000 $
2 %
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.