Two products, LB and NH, emerge from a joint process. Product LB has been alloca
ID: 2405240 • Letter: T
Question
Two products, LB and NH, emerge from a joint process. Product LB has been allocated $24,300 of the total joint costs of $45,000. A total of 3,100 units of product LB are produced from the joint process. Product LB can be sold at the split-off point for $15 per unit, or it can be processed further for an additional total cost of $11,100 and then sold for $17 per unit. If product LB is processed further and sold, what would be the effect on the overall profit of the company compared to if LB is not processed further and is sold at the split-off point (i.e., how much will profits increase or decrease by)? 4.Explanation / Answer
Given cost of LB = 24,300
Sales at split-off point = 3100 x 15 =46,500
Profit = sales-cost = 22,200
If LB is processed further....
Cost = 24300+11100 = 35400
Sales will be 3100 x 17 = 52700
Profit = Sales - Cost = 17300
Profit would decrease by 4900(22200-17300)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.