The contribution margin income statement of Westlake Coffee for October follows:
ID: 2405659 • Letter: T
Question
The contribution margin income statement of Westlake Coffee for October follows: ?(Click the icon to view the contribution margin income statement.) Westlake Coffee sells three small coffees for every large coffee. A small coffee sells for $3.00, with a variable expense of $1.50. A large coffee sells for $5.00, with a variable expense of $2.50. Read the requirements. Requirement 1. Determine the coffee shop's monthly breakeven point in the numbers of small coffees and large coffees. Prove your answer by preparing a summary contribution margin income statement at the breakeven level of sales. Show only two categories of expenses: variable and fixed. Begin by identifying the formula to compute the total breakeven point in units Abbreviations used: avg. = Average; CM = Contribution margin. )f Breakeven sales in units = Now calculate the weighted-average contribution margin per unit. (Round the weighted-average contribution margin per unit to the nearest cent.) Small Large Total Less: margin per unit The breakeven point is [- ]small cups and [-]large cups of coffee. Prepare a summary contribution margin income statement to prove your answer above. (Complete all answer boxes. For amounts with a $0 balance make sure to enter "0" in the appropriate cell.) Small Large Total Less: Less: Operating incomeExplanation / Answer
Requirement 1 :
Monthly breakeven point in the number of small coffees and large coffees:
Formula for Breakeven Point in sales unit =
(Fixed Cost + Target Income ) / Weighted Avg CM per unit
Now, Calculation of Weighted Avg CM per unit:
Total CM per unit = $ 4.50 + $ 2.50 = $ 7.00
Weighted Avg CM Per unit = $ 7 / 4 = $ 1.75
Breakeven Sales = (Fixed cost + Target Income) / Weighted Avg CM per unit
= $ 42,000 / $ 1.75 = 24,000
Breakeven Sales in Small Coffees = 24,000 * 3/4 = 18,000
Breakeven Sales in Large Coffees = 24,000 * 1/4 = 6,000
Summary Contribution Margin Income Statement:
Requirement 2 : Coffee Shop's Margin Of Safety:
Formula : Actual Sales - Breakeven Point = Margin of Safety in dollars
Margin of Safety = $ 144,000 - ( $ 18000 * 3 + $ 6000 * 5)
= $ 144,000 - ( $ 54000 + $ 30000)
= $ 144000 - $ 84000
= $ 60000
Requirement 3 : Computation of Operating Leverage Factor
Formula : % Change in Net Operating Income / % Change in Sales = Operating Leverage Factor
Operating Leverage Factor = 26.40% / 11% = 2.40
Effects on Operating Income of 11 % Increase in Sales
New Operating Income after increase = $ 37,920
Increase in Operating Income = 26.40% i.e. $ 7920
Thank You
Particulars Small Coffee ($) Large Coffee ($) Sales Price per unit 3.00 5.00 Less : Variable Cost per unit 1.50 2.50 Contribution Margin (CM) 1.50 2.50Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.