Required information [The following information applies to the questions display
ID: 2407662 • Letter: R
Question
Required information [The following information applies to the questions displayed below.] Cardinal Company is considering a five-year project that would require a $2,812,000 investment in equipment with a useful life of five years and no salvage value. The company's discount rate is 16%. The project would provide net operating income in each of five years as follows Sales Variable expenses Contribution margin Fixed expenses: $ 2,855,000 1,010,000 1,845,000 Advertising, salaries, and other fixed out-of-pocket costs Depreciation $798,000 562,400 Total fixed expenses Net operating income 1,360,400 $ 484,600 Click here to view Exhibit 13B-1 and Exhibit 13B-2, to determine the appropriate discount factor(s) using table 5. What is the project profitability index for this project? (Round your answer to 2 decimal places.) Project profitability indexExplanation / Answer
Step 1: Calculate Annual Net Cash Inflow
The value of annual net cash inflow is arrived as follows:
Annual Net Cash Inflow = Net Operating Income + Depreciation Expense
Using the values provided in the question in the above formula, we get,
Annual Net Cash Inflow = 484,600 + 562,400 = $1,047,000
____
Step 2: Calculate NPV
The NPV is calculated as below:
NPV = -Initial Investment + Annual Net Cash Inflow*PVIFA(Discount Rate, Years)
Using the information provided in the question and Present Value Factors, we get,
NPV = -2,812,000 + 1,047,000*PVIFA(16%,5) = -2,812,000 + 1,047,000*3.274 = $615,878
____
Step 3: Calculate Profitability Index
The formula for calculating profitability index is provided as below:
Profitabiity Index = NPV/Initial Investment = 615,878/2,812,000 = .22 (answer)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.