8 Lusk Corporation produces and sells 10,000 units of Product X each month. The
ID: 2407730 • Letter: 8
Question
8 Lusk Corporation produces and sells 10,000 units of Product X each month. The selling price of Product X is $40 per unit, and variable expenses are $32 per unit A study has been made concerning whether Product X should be discontinued. The study shows that $70,000 of the $120,000 in monthly fixed expenses charged to Product X would not be avoidable even if the product eliminating this product should be: was discontinued.If Product X is discontinued, the annual financial advantage (disadvantage) for the company of 01 38 10Explanation / Answer
Solution:
sales = 10000 units
Contribution margin = $40 - $32 = $8 per unit
If Product discontinued, Loss of Contribution margin = Sales units *Contribution margin = 10000*$8 = $80,000
If Product discontinued, Benefit of avoidable fixed expense = Total Fixed Expense - Unavoidable fixed expense = $120,000 - $70,000 = $50,000
Net Financial advantage (disadvantage) if product is discontinued = Benefit of Avoidable fixed expense - Loss of contribution margin
= $50,000 - $80,000
= ($30,000)
Hence second option is correct.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.