High-Castle Corporation’s worksheet for calculating taxable income for 2015 foll
ID: 2409059 • Letter: H
Question
High-Castle Corporation’s worksheet for calculating taxable income for 2015 follows:
($ in thousands)
The enacted tax rate for 2015 is 35%, but it is scheduled to increase to 40% in 2016 and subsequent years. All temporary differences are originating differences. High-Castle had no deferred assets or deferred tax liabilities at December 31, 2014.
Required:
1. Determine High-Castle's 2015 taxes due.
2. What is the change in deferred tax assets (liabilities) for 2015?
3. Determine tax expense for 2015.
4. Provide a schedule that reconciles High-Castle’s statutory and effective tax rates (in both percentages and dollar amounts).
Pre-tax Income 1,000 Permanent differences: Goodwill Impairment 400 Interest on municipal bonds (200) Temporary differences: Depreciation (800) Warranty costs 400 Rent received in advance 600 Taxable income 1,400Explanation / Answer
1. Tax due = 1400 * 35% = $490
2. Calculation of Deferred tax asset (liability) :-
Pre tax income = $ 1000
Add:- Goodwill impairment = $ 400
Less:- Depreciation = $ (800)
Tax after differences = $ 600
Tax expense = $600 * 35% = $210
Deferred tax asset = $490 - $210 = $280
3. Tax expense = $210
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.